separator logo

Jaký vybrat LONGBOARD na DANCING?


Tohle je asi nejčastější otázka kterou nám pokládáte, proto jsme se rozhodli sepsat pár našich rad, zkušeností či názorů. Vše co je napsané v článku, jsou naše názory a asi tříleté zkušenosti s longboardingem.


Hned na úvod. Často a dokola opakovaná otázka: „Jaké prkno je nejlepší pro začátečníka?“.

Naše odpověď je, prkna pro začátečníky neexistují, nebo to jsou všechny prkna. Obojí je pravda, takže je jen na tobě, jak to pojmeš.

 

Teď se ale přesuneme k tomu o čem je tento článek. A to k parametrům, které by prkno na dancing mělo splňovat.

 

1. Délka

Prkno by mělo být dostatečně dlouhé. Ideálně od 110cm do 140cm.

 

2. Pružnost (flex)

Další důležitou vlastností je pružnost. Prkno by se pod tebou mělo trochu prohýbat.

Ptáš se proč?

Prvním důvodem je ladnost. Tanec má být přeci ladný, plynulý a okouzlující, no a díky pružnosti, kterou ti deska nabídne, toho dosáhneš.

Druhý důvod je opora. Pružnost je i důležitou oporou, kterou potřebuješ v zatáčkách. Když se nakloníš, zatočíš a tvá váha se přenese do hrany prkna, pružnost je právě to, co ti pomůže lépe se udržet.

 

3. Patky

Nezbytnou součástí longboard dancingu je freestyle a k tomu potřebuješ patky. Nose a tail, díky těmto dvou částem můžeš prkno za jízdy vymrštit třeba do ruky a provádět různé triky. Patky ti taky poslouží k provádění manuálů, shove-itů a k mnoho dalšímu.

Co je nejideálnější?

Mít twintipové prkno. U takové desky nemusíš řešit kde je nose a tail.

 

4. Grip

Grip je dalším často probíraným tématem. Otázkou je zda ho mít po celé délce prkna či ne.

Z naší zkušenosti víme, že grip je spíše na obtíž. Pokud provádíte pirouetty nebo další jiné triky, sami poznáte, že bez gripu musíte vynaložit méně síly protože máte minimální tření, díky tomu zase dosáhnete plynulejších pohybů. Pár prken s gripem jsme měli a nakonec to skončilo tak, že jsme ho stejně z části odstranily. Jediné kde je opravdu potřeba jsou patky.   

Takže za nás grip rozhodně NE!

 

5. Prohnutí

Jsou nejrůznější druhy prohunutí prken. Ideálně by měla mít mírnou „U“ konkávu a na délku by prkno mělo být rovné (flat) nebo mírně do "banánu" (rocker).

 

 

Pořizovací cena takové desky je sice pro začátek vyšší, ale určitě se vyplatí zainvestovat do kvality, která vydrží. Investice do levných desek či kompletů sice odlehčí tvé peněžence, ale tobě už moc ne. Po čase poznáš, že tě prkno omezuje a budeš se obracet na kvalitnější produkty, to ale tvoje peněženka bude brečet dvojnásob.

 

 

A teď se dostáváme k poslednímu bodu a to jaké longboardy doporučujeme. ♥

 

1. Beaver dancer

Protože je to prkno na kterém jezdíme a je navržené přesně tak, aby vyhovovalo všem parametrům, které jsme zmiňovali tak rozhodně stojí za doporučení.

beaver

2. Apeman dancer

apeman

3. Loaded Bhangra

 loaded


Longboardy méně dostupné:

 

1. Simple longboards (Platypus, Platy+)

platypus

platy+

2. Cosmo longboards

cosmo

3. Crown longboard

crown

4. Brasil longboards

 brasil

 

Pro někoho byl článek možná vyčerpávájící, pro spoustu z vás byl snad cenou příručkou při výběru prkna. ♥

 A poslední rada na konec. Pokud chceš předejít špatnému výběru desky, určitě si pokud možno longboard před samotnou koupí vyzkoušej. Předejdeš tak zbytečnému sklamání ze špatné volby, každý jsme totiž odlišný, no a co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat druhému.


 ♥ Mír ♥ lásku ♥ longboarding

 

PS: V dalším článku se můžete těšit na rady ohledně trucků, koleček a ložisek.

Kontaktní formulář

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

© 2020, Freedom-longboarding.cz – všechna práva vyhrazena